Weekend z Prusem. Nałęczów, 29-30 września 2012 rokuWeekend z Prusem Nałęczów, 29-30 września 2012 roku Patronat honorowy Burmistrza Nałęczowa Andrzeja Ćwieka

 


W tym roku, ogłoszonym przez UNESCO Rokiem Prusa, 19 maja obchodziliśmy 100. rocznicę śmierci pisarza, zaś 20 sierpnia minęła 165. rocznica jego urodzin. W Nałęczowie, gdzie od pół wieku działa Muzeum Bolesława Prusa, pragniemy uczcić 130. rocznicę pierwszego przyjazdu pisarza do kurortu, przypomnieć jego biografię i twórczość.

Bolesław Prus przez blisko 30 lat przyjeżdżał corocznie na letni wypoczynek do Nałęczowa. Wypoczywał tu, leczył się z agorafobii, ale też pisał – fragmenty swoich powieści, felietony-kroniki do prasy warszawskiej. W swoich felietonach utrwalił wizerunek Nałęczowa z przełomu XIX/XX wieku, który nadal fascynuje nas współczesnych…

Dlatego serdecznie zapraszamy do Nałęczowa  w dniach   29 - 30 września 2012 roku (sobota i niedziela). W Pałacu Małachowskich, gdzie często kwaterował pisarz, oraz w parku uzdrowiskowym przywołamy atmosferę minionej epoki.  Znawca twórczości i życia Prusa, Prof. dr. hab. Jakub Malik z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podzieli się swoją wiedzą i opowie o Prusie w sobotnie przedpołudnie.  Odczytamy głośno fragmenty Kronik Tygodniowych, w których Prus z wielkim upodobaniem opisywał walory uzdrowiska. Zaprezentujemy reprint „Tygodnika Illustrowanego” z 1 czerwca 1912 roku, wydanego tuż po śmierci pisarza.  To unikalne wydawnictwo można będzie otrzymać jako nagrodę za czytanie Kronik lub listów Prusa do Oktawii Żeromskiej „Szanowna Pani i Królowo” (Chata Żeromskiego na ul. Żeromskiego 8). Zaprezentujemy monety kolekcjonerskie „Bolesław Prus” wyemitowane przez Narodowy Bank Polski; w konkursach wiedzy można będzie wygrać unikalne egzemplarze w specjalnych pamiątkowych blistrach oraz dokonać wymiany monet obiegowych na okolicznościowe. Na specjalnej ekspozycji pokażemy inne emisje NBP dedykowane polskim pisarzom i poetom.  

Pan Jan Denko, znany przewodnik turystyczny, oprowadzi nas po Nałęczowie.  Trasa wycieczki „Śladami Prusa” zostanie wyłoniona w konkursie skierowanym do młodzieży z miasta i gminy Nałęczów.  „Inspiracje Prusem” to wystawa najlepszych prac plastycznych, wyłonionych w konkursie pod tym samym tytułem. Młodzi artyści ze szkół plastycznych w Lublinie, Zamościu i Nałęczowie przedstawią swoje wyobrażenia na temat twórczości Prusa.

Prus był miłośnikiem nowinek technicznych i marzył o karierze naukowej, żywo interesował się fotografią, właśnie w Nałęczowie kupił jeden ze swoich pierwszych aparatów fotograficznych. W plenerowym studio fotograficznym połączymy tradycję z nowoczesnością – zdjęcie zrobione w stylu retro można będzie w przeciągu kilku minut.

Wyjątkowe atrakcje czekają na wszystkich, którzy będą chcieli spędzić w Nałęczowie niedzielę – pojawi się Pan Prus na bicyklu.  Pokaz takiej jazdy oraz prelekcja w wykonaniu Tomasza Karczewskiego z Historycznego Towarzystwa Sportowego w Warszawie pozwala inaczej spojrzeć na dzisiejsze rowery…

Wyłącznie w niedzielę, w  Kinie Cisy w Nałęczowskim Ośrodku Kultury można będzie zobaczyć filmową adaptację „Lalki” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hassa, z Beatą Tyszkiewicz w roli tytułowej.

 Towarzyszyć nam będą postacie z epoki – panie i panowie w strojach z przełomu XIX i XX wieku.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
        

 

Impreza towarzysząca

30 września 2012r.

13.00-14.00 - "Szanowna Pani i Królowo!" - listy Bolesława Prusa do Oktawii Żeromskiej. Głośnie czytanie listów w Chacie Stefana Żeromskiego w Nałęczowie, ul. Żeromskiego 8