Udostępnianie fotografii z Nałęczów.Net

1. Fotografie ze strony www.naleczow.net - których jestem autorem udostępniane są bezpłatnie instytucjom które wcześniej uzyskały na to zgodę. Warunkiem jest pobranie ich ze strony we własnym zakresie co nie powinno być problemem. Wydawnictwa i portale które wcześniej uzyskały zgodę na wykorzystywanie fotografii mojego autorstwa w celach informacyjnych lub promocji Nałęczowa nie muszą prosić o taką zgodę za każdym razem.

2. Fotografie w pełnej rozdzielczości nie są udostępniane. Wynika to niestety z braku czasu.

3. Fotografie nie mogą być używane w mediach społecznościowych np facebooku

4. Fotografie nie mogą być pobierane i udostępniane na innych stronach w formie całych galerii.

 

Stefan Żeromski w NałęczowieŻeromski po 120 latach znów odwiedził Nałęczów! Gorąco i okazale przywitano Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.

Kiedy przed 120. laty przyjechał tu po raz pierwszy, 10 września 1890 roku, nikt go nie witał, nie znał i zapewne przypuszczał, że ten skromny guwerner córek państwa Górskich osiągnie tak wiele, że w Nałęczowie zacznie się jego droga na Parnas. Tym razem, mając świadomość czego dokonał dla naszej społeczności - witały go tłumy. Przede wszystkim młodzież szkolna, która razem ze swoimi nauczycielami przeniosła się w klimat sprzed ponad stu laty. Strojne suknie, kapelusze dodawały smaczku uroczystości powitania. Z dworca, bryczkami, orszak z Żeromskim i Kapelą Nałęczowską uroczyście wjechał do miasta. I tu przywitała go młodzież, mieszkańcy i kuracjusze. Żeromski (w tej roli aktor Teatru Muzycznego - Paweł Wrona) kłaniał się, witał, pozował do wspólnych fotografii, a potem gościł w Urzędzie Miasta, w sali, gdzie dawniej gromadzili się słuchacze założonego przez niego Uniwersytetu Ludowego. Na schodach Pałacu Małachowskich powitał gościa jego pracodawca, Michał Górski, przedstawił mu jego uczennice i spotkaną “przypadkiem” administratorkę Zakładu Leczniczego - Oktawię Rodkiewiczową spacerującą w towarzystwie Bolesława Prusa.
Po południu w kinie Cisy można było obejrzeć, zrealizowany w 1975 roku na podstawie powieści “Ludzie bezdomni” - film “Doktor Judym”. Tak jak w powieści, w plenerach filmowego uzdrowiska Cisy rozpoznawano znajome miejsca w parku zdrojowym.
Wieczorem, przy zakopiańskiej Chacie Stefana Żeromskiego, goście bawili się w rytm góralskich przyśpiewek kapeli Hyrcoki, czyli Lolek Orkiestry.
Organizatorem imprezy było Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.

Maria Mironowicz Panek


Nałęczów - Stefan Żeromski w Nałęczowie