Udostępnianie fotografii z Nałęczów.Net

1. Fotografie ze strony www.naleczow.net - których jestem autorem udostępniane są bezpłatnie instytucjom które wcześniej uzyskały na to zgodę. Warunkiem jest pobranie ich ze strony we własnym zakresie co nie powinno być problemem. J Wydawnictwa i portale które wcześniej uzyskały zgodę na wielokrotne wykorzystywanie fotografii mojego autorstwa w celach informacyjnych lub promocji Nałęczowa nie muszą prosić o taką zgodę za każdym razem.

2. Fotografie w pełnej rozdzielczości nie są udostępniane. Wynika to niestety z braku czasu. Jedynym wyjątkiem są organizatorzy imprez które są na fotografiach - jednak pod warunkiem że Nałęczów.Net znalazł się na materiałach promocyjnych jako patronat medialny.

Hardworkes loty balonem

Na prowincji - pizza na telefon

strony internetowe Lublin

Nałęczów - wąwozySpacerek wąwozem za Energetykiem w Nałęczowie

Na początek kilka fot z wycinki - to już norma bo nasz burmistrz konserwacje nałęczowskiej zieleni pojmuje jako wycinanie drzew starych i zagrażających bezpieczeństwu - co zupełnie rozumiem, ale też takich które jego zdaniem nie pasują do standardów uzdrowiskowych - z czym absolutnie się nie zgadzam. Szkoda że brak nowych nasadzeń, 25 lip posadzonych na lipowej - przy setkach, a może tysiącach wyciętych drzew - to stanowczo za mało.

Wycięte drzewa na Bochotnicy koło kościoła

Nałęczów - wycięte drzewka przed kościołem

i koło Energetyka

Nałęczów - wycięte drzewka przed energetykiem

A teraz o wąwozie za Energetykiem

To chyba jeden z najbardziej atrakcyjnych nałęczowskich wąwozów. Odwiedzałem go wiele razy, wiosną, jesienią, zimą brnąłem tu w ponad metrowej warstwie śniegu. Mimo że w centrum i dobrze widoczny z góry - prawie przez połowę długości towarzyszy mu szosa prowadząca do sanatorium nauczycielskiego i komunalnego - nie był zbyt często odwiedzany - zakończenie przy energetyku było zawsze zarośnięte pokrzywami co skutecznie odstraszało.

Sam wąwóz - magiczny, wysoki, naturalny i zupełnie nieodwiedzany. Można było przejść całą długość i nie spotkać nikogo. Duże, stare drzewa, czasem powalone dodawały mu tylko uroku.

To na pewno jedna z atrakcji Nałęczowa - przez wiele lat zupełnie nieznana. Czasem w maju i czerwcu zabierałem tu uczniów gimnazjum - dziwili się że takie miejsce jest w Nałęczowie. 

 projektuję responsywne strony www Lublin

Na wiosnę poprzedniego roku poszerzono ścieżki, co uważam za dobry pomysł. Miejsce stało się bardziej dostępne.

Wycieczkę zaczynamy u krańca wąwozu za energetykiem - wita nas tablica informacyjna i 9 butelek po perełce - ale to tylko prolog czegoś co rok temu prawie nie istniało w tym wąwozie.

Tablica jak tablica - uważam za przesadę stawianie ich w każdym miejscu.

Nałęczów - wąwóz

Za to ławka jest bardzo fajna i pasuje do tego miejsca, z kloców drewna zabezpieczonych jakimś preparatem - dobrze że nie farbą emulsyjną. Bardzo pozytywna rzecz. Jak widać nie tylko ja tak myślę - niestety przy prawie każdej kolejnej widać że miejsce jest odwiedzane przez określone towarzystwo.

Uważam że kosze w tym miejscu raczej tylko negatywnie wpłyną na porządek, a przepełnione zupełnie odbiorą urok temu miejscu. Trzeba po prostu częściej sprzątać.

Nałęczów - wąwóz

Niestety śmieci - prawie wyłącznie po alkoholu to nie jedyny problem. Udostępnienie tego miejsca turystom pewnie wiąże się także z zapewnieniem im bezpieczeństwa - i dlatego wiele wyciętych drzew które do tej pory pochylały się nad wąwozem i tworzyły jego niepowtarzalny klimat. MASAKRA

Od połowy wąwozu pojawia się w jego krajobrazie bariera - z mojego punku widzenia - osoby w miarę sprawnej zupełnie niepotrzebna. Moim zdaniem źle to wygląda i wąwóz traci na atrakcyjności a przede wszystkim na naturalności. Na tej fotce widać także wiele przyciętych drzew - pewnie firmy dbające o przyrodę mają z tego dobrą kasę.

Bariera z tego co słyszę nie jest też dobrze odbierana przez rowerzystów. Spadek poniżej to czasem nawet 2 metry, może miejscami 3. Czy jednak jest konieczna?

Nałęczów - wąwóz

Trzeba jednak przyznać że ruch w wąwozie dość duży - spotkaliśmy prawie dziesięć osób a dzień spacerom nie sprzyjał.

 

Szkoda że działania burmistrza są tak autorytarne, że brak jakiejś wspólnej debaty...


 

projektuję responsywne strony internetowe Puławy na joomla

Losowe artykuły

Ulotka wyborcza A. Ćwieka z 2006roku

Ulotka  wyborcza A. Ćwieka z 2006rokuUlotka wyborcza kandydata na burmistrza Andrzeja Ćwieka.

Więcej…

Balony 2012 dzień pierwszy

7 Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar SPA Nałęczów7 Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar SPA Nałęczów. Dzień pierwszy.

Więcej…

Losowe artykuły

Dolinka za Antopolem - bobry cz2

Tamy bobrów na Cynkowie  - 2018 w NałęczowiePierwsza w tym roku wycieczka w kierunku rozlewiska między Antopolem a Sadurkami..

Więcej…

Nałęczowski cmentarz

Dzień Europejski w Gimnazjum1 listopada 2012r. na cmentarzu parafialnym w Nałęczowie.

Więcej…