Udostępnianie fotografii z Nałęczów.Net

1. Fotografie ze strony www.naleczow.net - których jestem autorem udostępniane są bezpłatnie instytucjom które wcześniej uzyskały na to zgodę. Warunkiem jest pobranie ich ze strony we własnym zakresie co nie powinno być problemem. J Wydawnictwa i portale które wcześniej uzyskały zgodę na wielokrotne wykorzystywanie fotografii mojego autorstwa w celach informacyjnych lub promocji Nałęczowa nie muszą prosić o taką zgodę za każdym razem.

2. Fotografie w pełnej rozdzielczości nie są udostępniane. Wynika to niestety z braku czasu. Jedynym wyjątkiem są organizatorzy imprez które są na fotografiach - jednak pod warunkiem że Nałęczów.Net znalazł się na materiałach promocyjnych jako patronat medialny.

Geodezja Nałęczów - Piotr Tomasiak

Videofilmowanie i fotografia weselna

Zajazd Jan w Nałęczowie

Cukiernia Delicja Lublin

Obwodnica nałęczowa - protest na CynkowieW środę 21 listopada 2018 na łąkach w Cynkowie odbyło się spotkanie - protest przeciwko planowanej obwodnicy Nałęczowa

 która w projektowanej właśnie wersji ma przebiegać właśnie przez Cynków. Spotkanie było relacjonowane przez lubelską telewizję, a oprócz mieszkańców Cynkowa uczestniczyli w niej odchodzący i nowy burmistrz Nałęczowa.

Przez ostatnie lata wiele razy pytałem radnych nałęczowskich -  moich kolegów o przebieg i postęp prac. Prawie zawsze słyszałem że nic nie wiedzą bo informacje są niedostępne. Czasem w prasie pojawiały się informacje na ten temat - mające raczej na celu pokazanie że obwodnica jest niezbędna dla funkcjonowania uzdrowiska nałęczów.


Sprawą obwodnicy interesuję się od wielu lat, nie jako fan tej inwestycji, ale jej przeciwnik. Uważam tworząc koncepcję przebiegu obwodnicy w tej właśnie wersji nie wzięto pod uwagę zniszczeń jakie ona spowoduje.
Obwodnica ma przebiegać przez jedno z najpiękniejszych i najdzikszych miejsc przylegających do Nałęczowa. Przepiękna dolina jest mało dostępna, a przez to nieznana dla mieszkańców Nałęczowa. Porównać ją można do łąk w dolinie za wzgórzem Jabłuszko w Nałęczowie. Skala jest tu jednak całkiem inna, bo jest to dolina o wiele większa. Idąc nią czuje się jakbym szedł miejscem całkowicie odizolowanych i nieodwiedzanym przez człowieka. Skrajem doliny płynie ciek wodny który potem łączy się z Bochotniczanką. W tej chwili jest tam kilkanaście tam bobrów, jedne małe inne większe.
Bliżej Sadurek dolina kończy się dzikimi stawami o nieregularnej lini brzegowej. Są takie stawy dwa, ale dalej za nimi jest kolejny w którym nie ma już wody, porastają je szuwary.

Na łące na której odbyło się to spotkanie projektowany jest potężny węzeł komunikacyjny - żeby Tiry z Nałęczowianki mogły się dostać na obwodnicę. Dyrektor z Zarządu Dróg Wojewódzkich (?) mówił że z tego węzła można zezygnować.
Środki na obwodnicę są zabezpieczone - ale jeśli nie zostaną wykorzystane do 2020 roku to przepadną.
Obecny na spotkaniu poprzedni - wtedy jeszcze urzędujący -  Burmistrz Nałęczowa twierdził że odbyły się konsultacje społeczne i nikt nie protestował. Przez wiele lat pytałem znajomych z Cynkowa o obwodnice i oni twierdzili że nikt z nimi nie rozmawiał.
Protestowały przeciwko obwodnicy Nałęczowa trzy organizacje - ale ich protest został odrzucony. I może takie miejsca są gdzieś na lubelszczyźnie, ale w Nałęczowie jest to jedyne tak przepiękne miejsce.

Obwodnica ma pełnić rolę ochronną dla uzdrowiska nałęczów ale jej koncepcja sprawia że jednocześnie niszczy piękny, prawie nieskażony ręką człowieka obszar. W tym momencie tyle, ale będę starał się ciągnąć temat. Zastanawiam się też nad zorganizowaniem kilku wycieczek dla osób które chciały by poznać tę dolinę.

Mam nadzieję że w tej formie realizacja obwodnicy nie dojdzie. Uważam że przebieg obwodnicy powinien być przedyskutowany przez mieszkańców Nałęczowa, szczególnie tych mieszkających na jej trasie.
Lepiej poczekać na nią kolejnych 10 lat niż realizować złe rozwiązanie tylko dla efektu politycznego.
I to nie jest tak że ja jeden w tym mieście uważam że obwodnica w tej formie jest zła, bo znam wiele osób w różnym wieku które widzą wady tego rozwiązania. Jesteśmy gminą uzdrowiskową która powinna dbać o takie perełki jak dolina na trasie obwodnicy, a nie je niszczyć.

 

 strony www Lublin

 

 

 

Losowe artykuły

Kronika OSP Nałęczów t1 cz.2

Kronika Ochotniczej Straży Pożarnej w Nałęczowie tom pierwszy cz.1Kronika Ochotniczej Straży Pożarnej w Nałęczowie tom pierwszy cz.2

Więcej…

Dolinka za Jabłuszkiem

Nałęczów - dolinka za JabłuszkiemKrótka wirtualna wycieczka - dolinka za wzgórzem Jabłuszko w Nałęczowie

Więcej…

Losowe artykuły

Projekt Youngster w Gimnazjum

Nałęczów - Projekt Youngster w GimnazjumSukcesy nałęczowskiego gimnazjum w projekcie Youngster

Więcej…

60-lecie Biblioteki

Nałęczów - 60-lecie Biblioteki Publicznej w NałęczowieObchody 60-lecia Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Nałęczowie - część oficjalna w Pałacu Małachowskich.

Więcej…