Udostępnianie fotografii z Nałęczów.Net

1. Fotografie ze strony www.naleczow.net - których jestem autorem udostępniane są bezpłatnie instytucjom które wcześniej uzyskały na to zgodę. Warunkiem jest pobranie ich ze strony we własnym zakresie co nie powinno być problemem. Wydawnictwa i portale które wcześniej uzyskały zgodę na wykorzystywanie fotografii mojego autorstwa w celach informacyjnych lub promocji Nałęczowa nie muszą prosić o taką zgodę za każdym razem.

2. Fotografie w pełnej rozdzielczości nie są udostępniane. Wynika to niestety z braku czasu.

3. Fotografie nie mogą być używane w mediach społecznościowych np facebooku

4. Fotografie nie mogą być pobierane i udostępniane na innych stronach w formie całych galerii.

 

Kolejna wycinka na Poniatówce w Nałęczowie. Plany rewitalizacji powstały wiele lat temu - ale nigdy nie zostały udostępnione Nałęczów.net mimo że prosiłem o to zarówno poprzedniego jak i obecnego Burmistrza Nałęczowa. 

Sprawa rewitalizacji Poniatówki pojmowana jest bardzo różnie do koncepcji typu wyciąć wszystko oprócz dębu na górze - bo tak było kiedyś do pozostawienia tego wzgórza w naturalnej wersji - czyli zalesionej.

Tu przedstawiam wyłącznie mój punkt widzenia. Muszę powiedzieć że przez wiele lat miałem wrażenie że z moją wizją Nałęczowa - naturalnego i pełnego drzew jestem w mniejszości. Okazuje się że tak nie jest. Ludzie tu przyjeżdżający takiego właśnie uzdrowiska oczekują. W samym Nałęczowie także jest duża grupa o podobnych do moich poglądach. Wiele jednak jest także osób które rozwój Nałęczowa pojmują jako coś przeciwnego ...

 

Ok co z Poniatówką?

To kolejna wycinka - pierwsza za obecnego Burmistrza.

- Plany powstały chyba już ok 10 lat temu i stworzyli to młodzi ludzie chyba bezpośrednio po studiach - ale podejrzewam że niewiele mieli do powiedzenia w czasie projektowania.

- Czy Poniatówka powinna być w takiej formie jej kiedyś ? Ja uważam że nie bo kiedyś nie było wokół niej domów, nie było szosy na wysokim nasypie.

- Poniatówka jako punkt widokowy? Tylko co z niej oglądać? Parking poniżej? Działkę gospodarki komunalnej? Budynek straży pożarnej? Argumentem było też to że powinien być z niej widoczny Park - tylko ktoś kto na niej nie był mógł to sformułować bo to zupełnie niemożliwe nawet po całkowitym wycięciu wszystkich drzew.

- Drzewa na Poniatówce nie tylko ładnie wyglądają ale ich korzenie podtrzymują wzniesienie przed osuwiskami. Dąb ma szczycie do tej pory był chroniony przed wiatrem - po tej wycince myślę że nie przetrwa większej wichury.

- W projekcie który widziałem przewidziane były rampy z metalu - od strony północnej i jakieś techno-tarasy widokowe. Widać tu analogie z projektem placu po PKS - deski nad rzeczką. Tylko jak to pogodzić z argumentami - że trzeba przywrócić dawny wygląd.

- Kolejna sprawa to że taka zadbana wersja Poniatówki wymaga ciągłego dbania o nią - a to wymaga pieniędzy których Nałęczów nie ma. Całe szczęście natura upomni się o swoje i przywróci bardzie zieloną formę.

- Uważam że zielona Poniatówka to właśnie najciekawszy element nałęczowskiego uzdrowiska w tej części Nałęczowa i poza jakimś neutralnym dla jej formy wejściem - nie powinno ingerować się w jej formę.

 

Padają argumenty że w Nałęczowie jest dużo samosiejek i są one w złym stanie. Samosiejki to właśnie klimat Nałęczowa. Jeśli są chore to oczywiście trzeba je wyciąć - ale na tym się kończy dbanie o przyrodę w Nałęczowie.

Wiele lat temu na Al. Lipowej zostały wycięte potężne drzewa - nie pamiętam czy były to lipy. Chodzi o odcinek od Ludowca do Willi Tolin. Było to za czasów burmistrza Wójcika. Próbę nasadzeń podjęto dopiero w 3 kadencji burmistrza Ćwieka.

Tragiczna jest sytuacja na ul. Prusa. Piękny niegdyś szpaler drzew teraz przerzedzony - były ostatnio wycinki, ale co z nasadzeniami?

Podobna sytuacja jest na ulicy Górskiego i Kościuszki - drzewa są tylko usuwane ale nie ma nowych nasadzeń. 

Na dolnym skrzyżowaniu - przy placu po PKS były piękne topole - ale one też nie pasowały do koncepcji uzdrowiska bo to samosiejki. Nałęczów na swoją markę pracował wiele lat - teraz ta marka jest rozjeżdżana przez samochody, ale to ruch lokalny więc nie zrzucajmy odpowiedzialności na obwodnicę. Z tego co słyszę niektórzy Radni i nie tylko zdają sobie sprawę że obwodnica to w tej formie to głupota... ale w Nałęczowie tak są wszyscy nakręceni potrzebą jej powstania że nie chce się szukać innych rozwiązań mniej inwazyjnych w tereny otaczające Nałęczów.

I jeszcze koncepcja rewitalizacji parku - z wybrukowaniem połowy wysepki. 

Robienie z Poniatówki jakiegoś dziwnego tworu a potem dopisywanie do tego jakiś wzniosłych koncepcji, nawiązań historycznych... 

 

 

 

projektuję responsywne strony internetowe Lublin

strony www Lublin

 

 

Losowe artykuły

PLSP Nałęczów fotki Marka Górniaka cz.1

PLSP NałęczówFotografie zebrane przez Marka Górniaka wśród absolwentów PLSP Nałęczów.

Więcej…

24-godzinny maraton kolarski

24-godzinny maraton kolarskiZakończenie trasy maratonu w Nałęczowie. Zawodnicy przejechali ponad 750 kilometrów.

Więcej…

Losowe artykuły

15 Międzynarodowe zawody balonowe - pokazy nocne w parku

Pokazy nocne w parku w Nałęczowie przez Starymi Łazienkami

Więcej…

Weekend z Prusem 29-30 września 2012 roku

Weekend z Prusem. Nałęczów, 29-30 września 2012 rokuWeekend z Prusem Nałęczów, 29-30 września 2012 roku Patronat honorowy Burmistrza Nałęczowa Andrzeja Ćwieka

Więcej…